Dům kultury Koruna

Hálkova 105
Hořice
50801

Představujeme účastníky letošního JazzNightu - RUDY LINKA

Tím, kdo letos zahájí XXV. ročník jazzového festivalu Hořice JazzNights 2019 bude jeden z nejlepších současných jazzových kytaristů, Rudy Linka.

Narodil se 29. května 1960 v Praze. Už jako teenager si zamiloval jazz, alba si půjčoval z americké ambasády v Praze i dalších fanoušků jazzu. V roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, na začátku 80. let pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Získal švédské občanství a také tam potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku také později doporučil na Jim Hall Fellowship na bostonské Berklee College of Music. Ve studiu pokračoval na The New School v New Yorku, kam se v roce 1986 přestěhoval. Soukromě pak studoval u Johna Scofielda, Jima Halla a Johna Abercrombieho. Sám se výuce hry na kytaru věnuje od roku 1989. Do roku 1995 vedl hudební oddělení na The Day School v New Yorku, v letech 1991 - 2000 pracoval jako hudební konzultant pro nejdůležitější hudební konzervatoře v USA (např. Berklee a Oberlin), Evropě a Kanadě.

V roce 1996 bylo jeho album „Czech It Out“ německým časopisem JazzThing Magazine zvoleno jednou z nejlepších jazzových nahrávek roku a v roce 1998 jej čtenáři časopisu Down Beat Magazine zvolili jedním z nejlepších kytaristů. Vystupoval mezi jinými s hudebníky jako je George Mraz, Red Mitchell, Bob Mintzer, John Abercrombie a Gil Goldstein.

Od roku 2005 pořádá Bohemia Jazz Fest, jehož je prezidentem a který se vždy odehrává na náměstích několika českých měst, např. v Praze, Plzni, Prachaticích či Českých Budějovicích. V poslední době je také hodně populární jeho televizní talk show Linka, kam si zve známé kolegy muzikanty.

Na koncertu v DK Koruna vystoupí Rudy Linka v triu v pořadu "Across tour", a to se senegalským baskytaristou a zpěvákem Alunem Wadem a s americkým bubeníkem Rudy Roystonem.