poster

Petr a Eliška Lüftnerovi

20.9.2023 v 19.00, vstupné 150,- Kč

Petr Lüftner (34) z Ústí nad Labem je jedním z mála písničkářů v ČR, doprovázející se po většinu písní na akordeon, s jehož pomocí dokáže energicky strhnout obecenstvo a vyvracet předsudky o tom, že tahací harmonika patří pouze do hospody. Jako jeden z mála na světě je oficiálním hráčem nejstaršího výrobce akordeonů na světě - německé společnosti Weltmeister.
Protestsongy, písně romantického charakteru či k pobavení, to je hlavní gró jeho tvorby, nasáklé atmosférou severních Čech. Jako host absolvoval pět turné s Xindlem X, letos vydal své třetí album a za dobu svého písničkaření má za sebou přes 250 hudebních vystoupení.
Na koncertech vystupuje Petr Lüftner jak v kapelní, tak v sólo variantě či v kombinaci se sestrou Eliškou a pokud právě na podiu nemačká měchy akordeonu, doprovází se na kytaru, ukulele či šlapák a mimo něj ho můžete spatřit aktuálně například v muzikále My Fair Lady v Severočeském divadle opery a baletu či ho zaslechnout, jako moderátora Českého rozhlasu Sever.

Eliška Lüftnerová (30) taktéž z Ústí nad Labem si kdysi ve finále televizní soutěže Česko-Slovensko má talent, vysloužila přezdívku česká Edith Piaf. Od té doby má za sebou stovky vystoupení v kulturních sálech, divadlech, včetně vystoupení ve Dvořákově síni Rudolfina, za doprovodu vojenského orchestru Ústřední hudby Armády ČR. Zaměřuje se nejen na šanson, ale i na hudbu swingovou, jazzovou, klasickou americkou country, nebo tvorbu svého bratra či světových písničkářů.
Na podzim roku 2017 vydala své debutové album „Eliška“ a od roku 2022 pravidelně účinkuje v divadle Viola, kde je hlavní zpěvačkou projektu Šansonárium za doprovodu pianisty Patrika Ulricha na písňové texty Miloně Čepelky.